Metalin Karamsar Türü Doom Metal

Doom metal, genellikle karamsar ve hüzünlü duygu uyandırmayı amaçlayan, yavaş tempolu heavy metal türü. 1980’lerde ortaya çıkan türün en belirgin özelliği, aynı yıllarda ortaya çıkan speed metaldeki aşırı hıza tepki olarak doğan yavaşlığıdır. Türdeki genel tempo 60-90 bpm‘dir. Karanlık, hüzünlü bir hava yaratmayı amaçlar ve karamsar temalıdır. ”

Dinlerken insanı ağlatabilen ender müzik türlerinden biridir. İçinizdeki tarif edilemez hüzünü , özlemi ve yalnızlığı dışa vurarak sizi süründürür desem yeridir.

“Türün temel öğeleri, diğer metal türlerinde olduğu gibi erkek vokal, elektro gitar, bas gitar ve bateridir. Keman, klavye, bayan vokal kullanan gruplar da vardır.”

Artık üzüntünün acının zirve noktasındasınız ve bir anda o keman solosu kalbinize işler. O hırçın vokaller sonrası sanki acıyı hafifleten bayan vokaller tam yerinde kullanılır. ” Draconian bunu fazlasıyla başarmakta.”

“Gitar sesleri çok öndedir. Türün en belirgin özelliği yavaş temposudur. Gitar ve davullar oldukça yavaş bir tempoda çalınsa da bazı gruplar, şarkılarında hızlı bölümler de bulundurur.

Doom Metal türüne alışık olmayan birine başlarda garip gelebilir o yavaş gitar ve davulların temposu ama emin olun zamanla alışıp bağımlı olucaksınız . Thrash ve Speed Metal dinliyen biriyseniz bu durum daha da belirgin olur 🙂 .

“Tür hüzünlü ve karamsar bir müzik üzerine yoğunlaşır. Şarkı sözlerinde yalnızlık, ölüm, hoşnutsuzluk, umutsuzluk, ızdırap, yaşamın anlamsızlığı gibi konular işlenir.”

Özellikle bazı Doom Metal grupları vardır ki  ” Beyler insan mıyız  ? ” sorusunu aklınızdan geçirirsiniz. ( Özellikle Uaral dinlerken )

Başlıca Alt Türleri

Folk doom
Diğer doom metal alttürlerinin aksine müzik daha yumuşak ve gotik doom gibi senfonik öğeler içerebilir. Klasik olarak gitar rifleri çok yavaştır ve bateri (genelde kullanılmaz) genelde düz bir ritimi takip eder. Folk öğelerini doom metal ile harmanlayarak ortaya çıkmıştır. Melodiler çok fazla hüzünlüdür. Elektro gitarın yanında klasik gitar da çok fazla kullanılır. Türde klavye kullanımı da görülür. Vokaller vazgeçilmez olmaksızın brutal vokalin yanında scream ve clean vokalde kullanılır. Vokallerde yer yer ağlamalar ve çığlıklar da görülür. Sözler ise kalsik doom metal temalarını (özellikle acı temasını) işler. Önemli temsilcileri ; Uaral, Empyrium, Kauan’dir. The Fall of Every Season’da bu türden sayılabilir.

Black doom
Blackened doom metal, suicidal black metal veya depressive black metal olarak da bilinir. Doom metalin black metal ile sentez türüdür. Black metal özelliği olan tremolo yavaşlatılır ve doom metalin karakteristiği yavaş tempo ile birleştirilir. Gitarlar aşırı distorsiyonlanmıştır. Vokal olarak genellikle tiz çığlıklar kullanılır. Black metaldekinin aksine şarkı sözlerinde sık kullanılan konular depresyon ve hiççiliktir. Türün öncüsü Bethlehem’dır. Önemli blackened doom grupları; Forgotten Tomb, Xasthur ve Nortt.

Death/doom
Klasik doom metalin death metal öğeleriyle birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir türdür. Brutal/growling vokaller ve death metal rifleme sistemleri kullanılan hızlı parça bölümleri death/doom’un en genel özellikleridir. Disembowelment ve Winter tür için örneklerdir.

Funeral doom
Funeral doom, doom metali heavy metalden ayıran özelliklerin aşırılaşmış şeklini taşır. Müziğin temposu daha da yavaşlar; funeral doomun genel temposu 30 ila 60 bmp’dir. Gitarlar, standart gitar akordundan çok aşağılara çekilerek akort edilir. Growling vokal temel insan sesi olsa da temiz vokallere de rastlanır. Genel doom metal enstrümanları dışında klavye de sıklıkla ve yoğun şekilde kullanılır. Davullar minimalizmi amaçlasa da Mournful Congregation ve Evoken gibi progresif gruplarda davul görece teknik bir hal alır. Parça süreleri çok uzundur. Genel olarak 10–20 dakika süren bu parçalarda aynı gitar ve bateri riflerinin sürekli tekrarları kullanılır. Bazı gruplarda şarkılara ambient müzik öğeleri eşlik eder. Parçalarda iç karartıcı, hüzünlü, rahatsız edici bir atmosfer oluşturmak amaçlanır. Şarkı sözleri yaşamın anlamsızlığı, yaşamdan umudu kesmek, boşluğa düşmek gibi karamsar konular işler. Türün öncüleri Thergothon, Skepticism ve Funeral’dır. Şu anki önemli temsilcileri ise Esoteric, Mournful Congregation, Evoken, Ahab (grup), Shape of Despair ve Anlipnes’dir.

 

Şimdi lafı fazla uzatmadan sizlere az da olsa Doom Metal hakkında bilgi vermeye çalıştım .

(Candlemass , Katatonia ,Draconian ,Empyrium , Estatic Fear ,The Fall Of Every Season , Grave Flowers ,Lake of Tears ,My Dying Bride , Novembers Doom , October Tide , The Prophecy , Saturnus , Swallow The Sun , Virgin Black ,Woods Of Ypres , Acedia , Sis , Austere , Uaral  , Flowing Tears and Withered Flowers , Clouds  , Agalloch , October Falls , Shape of Despair , Lethian Dreams , Wine From Tears … )

Anlıycağınız sizi hüzüne boğucak yüzlerce grup var 🙂

 


 ” Bu tür dinleyip intihar etmek için değildir, olmamalı. bu tür sizi daha da dibe çeker, acıyla bütünleşirsiniz, tüm herşeyi direk yüzünüze vurur, acınızı görür, dokunabilirsiniz, hatta konuşabilirsiniz bile. sonra anlarsınız herşeyi, kafayı takmamayı öğrenirsiniz. bu tür sizi daha da dibe vurma yoluyla aslında yukarılara taşımıştır. teşekkür edersiniz. “

 

 

0
Paylaşım
0
About Oğuzhan Dağdelen 16 Articles
Doom Metal düşkünü bir mahluk www.instagram.com/thurisaz_sdmf https://open.spotify.com/user/medlayff

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*