İranlı Metal Grubu Yaptığı Müzikten Ötürü İDAM CEZASI Alabilir!

İranlı grup CONFESS’in 21 ve 23 yaşlarındaki iki üyesi Nikan “Siyanor” Khosravi ve Arash “Chemical” İlkhani; kutsal değerlere saygısızlık, sistem karşıtlığı, yasalara aykırı müzik grubu ve plak şirketi kurarak satanist müzik yapma, din karşıtı sözler yazma ve yabancı radyo istasyonlarına röportaj verme suçlarından, İran İslami Devrim Muhafızları Ordusu tarafından tutuklanmış ve Kasım ayından beri gözaltında tutulmaktaydı.

5 Şubat’ta 30.000 Dolar tutarında kefaleti ödeyerek gözaltından çıkan elemanlar, şimdi de 6 ay ile 6 yıl arası değişen hapis cezasına çarptırılabilecekleri ve hakimin kararına göre, kutsal değerlere saygısızlıktan suçlu bulundukları takdirde idamla sonuçlanabilecek bir dava sürecindeler. Grubun yeni albümü “In Pursuit of Dreams”de “I’m Your God Now !” diye bir şarkı olduğu düşünüldüğünde, işin idama varması çok da uzak bir ihtimal olarak durmuyor.

Bu konuda aktif anlamda yapılabilecek tek şey olarak, farkındalık yaratıp bu durumu insanlara duyurarak, Khosravi ve Ilkhani’nin ceza almadan ya da en azından hayatlarından olmadan kurtarılmaya çalışılması görünüyor. Siz de bu haberi veya başka metal sitelerinin paylaştıkları CONFESS haberlerini sosyal medyada paylaşarak, İran’daki basının ve dünya genelindeki sivil toplum örgütlerinin bu durumdan haberdar olmasına yardımcı olabilirsiniz.

İki genç müzisyenin, en içten dileklerimizle kurtulmalarını umut ediyoruz…

(Alıntıdır)

0
Paylaşım
0
About Burak Gazioğlu 95 Articles
Müzisyen ve aynı zamanda 2009 Metal Forever kuruluş tarihinden bu yana kendini Metal müziğe adamış bir insan.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*