World’s Fastest Drummer Türkiye Temsilcisi Erhan Karaca İle Keyifli Bir Röportaj

“Merhaba; öncelikle Metal Forever adına yaptığım bu ilk röportaj ve sizi tanımak isterim. Bana kısaca kendinizden bahseder misiniz?”

Merhaba. Ben Erhan Karaca. Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde okuduğum dönemde müzikte kendimi daha fazla bulduğumu farkedince tamamen müziğe yönelmeye karar verdim. 17 yaşımda davula geçtim ve grubum Heretic Soul ile konserlerime başladım. 2 stüdyo albümü kaydettim. İleriki dönemlerde Şenol Küçükyıldırım, Tercan Şener, Turgut Alp Bekoğlu, Okay Temiz, Engin Gürkey gibi önemli hocalarla çalıştım. Daha sonra ise yurtdışından gruplarla çalışmaya başladım. İspanyol bir grup ile Avrupa turu, sonrasında Almanya’dan bir grup ile Avrupa ve Rusya turnesi ve son olarak Norveç’li grup Kraanium ile Avrupa ve ABD konserlerim devam ediyor. 2014 yılında ABD’de yapılan World’s Fastest Drummer yarışmasına katıldım ve ayaklarda iyi bir derece elde ettim. Yarışmanın Türkiye temsilciliğini aldım ve 2015 yılından itibaren yarışmayı Türkiye’de yapmaya başladım. Şimdiye kadar 14 ülkede 100’ün üzerinde şehirde konser verdim. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda müzik öğretmeni olarak görev alıyorum ve kendi stüdyomda özel dersler, yeni projeler konusunda çalışıyorum.


“Yürütüğünüz projeye bakarsak gerçekten harika bir işe imza atıyorsunuz bu fikir nerden geldi ve desteği nasıl aldınız ?”

Teşekkür ederim. Uzun zamandır takip ettiğim bir yarışmaydı. Çaldığım tarz da (metal) hızlı davulculuk içeriyor. Bu yüzden denemeliyim dedim ve gittim 🙂 Bir takım görüşmelerden sonra yarışmayı Türkiye’de yapmaya başladım.


“Gelen tepki ve ilgiden memnun musunuz ?”

Şimdiye kadar pek çok il gezdik. Gittiğim üniversite workshoplarında performans, söyleşi ve ödüllü yarışma gerçekleştiriyorum. Şimdiye kadarki ilgi gayet iyiydi, yarışma giderek tanınmaya başladı. Hatta son 2 yılın birincileri İzmir ve Antalya’dan çıktı. Yarışma çok ilgi çekiyor, Yarışma pedi ve sayacının başında herkes kimin ne yaptığını merak ediyor, kendini deniyor. Çok eğlenceli ve bir yandan da ileri seviye teknik gerektiren bir yarışma.


“Proje hakkında daha kapsamlı bilgi vermek ister misiniz  ? (Örneğin katılım için , nerde yapılacağı ve yaş sınırı hakkında ) “

Yarışma davul pedine 1 dakika içinde en çok vuruşu yapmakla ilgili. Vuruşlar özel yarışma pedine yapılıyor ve patentli Drumometer sayacı ile sayılıyor. ABD’deki sistemin aynısı. Eller ve ayaklar kategorisi var. Tabi bunun bazı kuralları var. Vuruşlar single stroke yani sağ sol sağ sol şeklinde olmalı ve herhangi bir buzz roll, sektirme tarzında vuruşlar olmamalı. Yarışmada vuruşlar hakemler tarafından özenle izleniyor ve gereken durumlarda diskalifiye geliyor. Yarışma öncesi pek çok video hazırlıyorum ve yazılar yazıyorum. Katılmak isteyenlerin sayfalarımızı takip etmeleri yeterli. Katılım için herhangi bir şart yok. Yaş sınırı yok. Herkes çalabilir. Yarışmacı ve seyirci olarak da katılım ücretsiz. 28 Mayıs 2017 Pazar, İstanbul’da düşünüyorum ancak tam tarihi ve yeri facebook sayfamızdan duyuracağım.


“Davulcu , abi ve kardeşlerimize vereceğiniz tavsiyeleriniz var mı ?  🙂 “

Yarışma ile ilgili söylemem gerekirse sponsorlar tarafından toplamda 15.000 TL değerinde ödüller veriliyor. Katılımın da ücretsiz olduğu düşünülürse evinde baget ve pedi olan herkes denemeli !
Enstrüman çalmak büyük sabır işi. 1 saat boyunca oturup aynı hareketi yapmanız gerekiyor. Sonraki 2-3-4 belki daha fazla saatlerde başka hareketleri. O yüzden ne kadar çok o kadar iyi. Hızlanma konusunda en büyük tavsiyem sanılanın aksine hızlı çalışmak değil yavaş çalışmak olur. Çok hızlı ve doğru çalabilmek için çok yavaş ve uzun süre çalışmak gerekiyor. Kaslar bu şekilde harekete alışıyor ve hızlandıkça vuruşlar arasındaki mesafe bozulmuyor. En çok dikkat edilmesi gereken şeyler: Tempo, Dinamik çalım ve Zaman. Tempoyu kademeli olarak artırın. Hafif ve güçlü değil belki 1 ile 10’a kadarki seviyede hafiften güçlüye vuruşlarla çalışın. Ve zaman. Uzun zaman ayırın.


“Son olarak eklemek istediğiniz ekstra bilgi ve katılımcılara yollayacağınız bir mesaj var mı ?”

Okuyuculara ve Metal Forever ailesine teşekkürler. Workshoplara ve yarışmaya bekliyorum. Katılımcı veya izleyici olarak güzel vakit geçiriyoruz. Her türlü sorunuz olduğunda bana yazabilirsiniz.
www.facebook.com/ekdavulatolyesi
www.facebook.com/wfdturkey


 

 

 

cropped-1.png

0
Paylaşım
0
About Oğuzhan Dağdelen 16 Articles
Doom Metal düşkünü bir mahluk www.instagram.com/thurisaz_sdmf https://open.spotify.com/user/medlayff

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*